Кафе мафини

Loading...

Потребни состојки:
100 грама шеќер
1 кесичка прашак за печиво
150 милилитри млеко
2 лажици мед
60 грама маргарин
10 грама кафе
2 лажици Какао
200 милилитри вода
3 кесички ванилин шеќер
230 грама брашно
1   јајце
Начин на подготовка:
Сварете ја смесата од меленото кафе, маргаринот, водата, медот и овошниот шеќер.  Кога ќе проврие, намалете го огнот, па варете некои 5-7 минути со повремено промешување. Во меѓувреме помешајте го брашното со какаото, додадете го прашокот за пециво и ванилиниот шеќер, па на крајот и изматеното јајце со млекото. Во изладената смеса ставете ја смесата од брашно, па промешајте за се убаво да се спои. Наполнете ги калапите за мафини и печете ги во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.  
Предлог рецепт: Брз и вкусен ролат со кафеПотребни состојки:
100 грама шеќер

loading...
Loading...