„Кајмак – пица“ од стар леб!

„Кајмак – пица“ од стар леб!Состојки:
десет кришки сув леб
100 гр кајмак
1 јајце
1 лажица тврдо сирење
1 шолја млеко (околу 200мл)
100 гр кулен
300 гр моцарела
кечап
оригано сол и бибер
Намачкајте го тавчето со масло и наредете кришки леб, така што ќе се пополнат сите евентуални празнини.
Во посебен сад разматете јајца, па додадете кајмак, млеко, сирење и сол.
Се изматете и прелијте преку лебот. Круговите кулен наредете ги одозгора. Моцарелата исечете ја подебело, па ставете ја на пицата.
Одозгора ставете оригано и бибер, па нашарајте со кечап.
Оставете половина час лебот да ги впие сите состојки, па печете на 220С околу 20 минути.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
десет кришки сув леб
100 гр кајмак
1 јајце
1 лажица тврдо сирење
1 шолја млеко (

Пронајдете не на следниве мрежи: