Како да го направите најпознатиот Sex On The Beach коктел

Sex on the beach (секс на плажа) е еден од најпознатите коктели ширум светот. Одличен, вкусен и освежителен коктел кој дефинитивно морате да го пробате.СОСТОЈКИ:
– 50мл водка
– 25мл ликер од праска
– 60мл ликер од портокал
– 60мл сок од боровинки
– мраз

ПОДГОТОВКА:

Коктелот се служи во висока чаша без рачки.
Во шејкер со мраз налејте ја прво водката, потоа ликерот од праска и на крајот сокот од портокал и боровинки. Најдобро е да користите пресно исцеден сок од портокал. Наместо сокот од боровинки можете да користите гренадин.
Растресете го шејкерот. Доволни се 20 секунди.
Прецедете ја течноста и налејте ја во чашата.
Украсете со парче портокал исечен како полумесечина или цреша.СОСТОЈКИ:
– 50мл водка
– 25мл ликер од праска
– 60мл ликер од портокал
– 60мл сок од боровинки

Пронајдете не на следниве мрежи: