Како да направите чоколадна бадем торта?

Бадемот е намирница богата со антиоксиданти, витамин Е, магнезиум, калциум, билни влакна и протеини. Посебно треба да се истакнат минералите кои се здрави за коските, како што се калциумот, магнезиум, магнан и фосфор, кои се и доста добри за превенција на остеопорозата.
Припрема
Желатинот разматете го со малку вода и оставете го да отстои. Чоколадото стопете го тенџерето, додадете рум и оставете да се излади. Изматете ја павлаката во длабока чинија. Соединете ја смесата со желатинот, додајте го стопеното чоколадо и помешајте го со разматената павлака. Измиксирајте ги сите состојки додатете боровница и промешајте.
Бадемите исецкајте ги и истурете ги над тортата а дел од нив оставете за украсување. Преку бадемите распоредете припремен крем ставете ги целите бадеми и оставете тортата добро да се олади. Украсете по желба и сервирајте.
Еве што се ви е потребно…
240 дробено безмасно сирење
180г бадеми
200г чоколадо
20 мл рум
200гр шеќер во прав
400 мл павлака
300 г боровницаПосебно треба да се истакнат минералите кои се здрави за коските, како што се калциумот, магнезиум, магнан и фосфор, кои се и доста добри за превен

Пронајдете не на следниве мрежи: