КАКО ОД РАЈОТ: Палачинки кои ќе ви го поматат умот!

СОСТОЈКИ:- 2 јајца- 4 шољи брашно- половина литар млеко- 100 мл. киселa вода- малку сол- една лажичка шеќерПОДГОТОВКА:Изматете ги јајцата, додајте сол, шеќер и млеко. Додајте брашно и мешајте додека сите грутки не се истопат и претворат во тесто. Ова главно зависи од брашното, но треба да добиете густа маса.Додајте кисела вода и измешајте. Оставете ја смесата да одмори 20 минути, а потоа правете палачинки во жешка тава. Наполнете ги со омилениот вкус и уживајте.СОСТОЈКИ:- 2 јајца- 4 шољи брашно- половина литар млеко- 100 мл. киселa вода- малку сол-

Пронајдете не на следниве мрежи: