Кириленко завршил со репрезентацијата

Андреј Кириленко, потврдил дека не само што ќе го пропушти европското првенство во Словенија, туку и дека повеќе воопшто нема да настапува за репрезентацијата на Русија.Официјално најдобриот европски кошаркар за 2012 година, рекол дека поради семејни обврски нема да игра на Евробаскетот во Словенија.„Ги известив челниците на федерацијата за мојата одлука, а тие ме замолија, оваа одлука да ја преиспитам за во иднина. Преморен сум од напорната сезона во НБА лигата и премногу сум одделен од семејството. Сакам да бидам добар татко и многу повеќе време да минувам со моите деца. Во вакви околности невозможно е да ускладам обврските кон репрезентацијата и кон семејството“, рекол Кириленко.Андреј Кириленко со руската репрезентација на Европските првенства има освоено злато (2007 во Шпанија) и бронза (2011 во Литванија), и бронзен медал на Олимписките игри во Лондон.
МакфаксАндреј Кириленко, потврдил дека не само што ќе го пропушти европското првенство во Словенија, туку и дека повеќе воопш

Пронајдете не на следниве мрежи: