Колач без брашно и шеќер

Овој колач без брашно и шеќер за кратко време стана многу популарен. Има малку состојки, се прави многу лесно, а рецептот доаѓа од Јужна Америка.Состојки:
4 јајца
2 портокали
200 грама ореви, бадеми, лешници или кокос
пола лажише сода бикарбона
100 грама црна чоколада
200 милилитри неутрална павлака
Подготовка:
Портокалите потопете ги во раствор од сода бикарбона и оставете ги да отстојат половина час. Потоа гответе ги половина час, додека не омекнат.
Сомелете ги во блендер, додајте ги јајцата и претходно сомелените ореви и додајте малку сода бикарбона.
Печете на 200 степени 20 минути.
Сварете ја неутралната павлка и во неа додајте чоколада додека таа не се растопи.
Со ова прелијте го готовиот и оладен колач.Состојки:
4 јајца
2 портокали
200 грама ореви, бадеми, лешници или кокос
пола лажише сода бикарбона
100 гра

Пронајдете не на следниве мрежи: