Командант Сула е екстрадиран во Македонија

Loading...

Сулејман Османи, познат и како Командант Сула, е екстрадиран од Косово во Македонија.Како што јавуваат медиумите кои известуваат на албански јазик, 55-годишниот Османи веќе е во Македонија откако во јули, минатата година беше уапсен од косовските власти по распишана меѓународна потерница.
Тој е обвинет за серија кривични дела поврзани со терористичкиот напад во Куманово кога беа убиени 8 полицајци.
Иако претходно беше уапсен во Македонија, Османи во чудни околности со лисици на рацете успеа да и` побегне на полицијата додека го покажуваше теренот во Гошинце каде претходно дејствувал со терористичката група.Како што јавуваат медиумите кои известуваат на албански јазик, 55-годишниот Османи веќе е во Македонија откако во јули, минатата година беше уапсен

loading...