КОМПИР ХАРМОНИКА: Потпечен компир со сланина и сирење

Овој необичен специјалитет некои ќе го служат со месо, а на други ќе им биде доволна само освежувачка салата од сезонски зеленчук. Иако ова е висококалоричен оброк сите го сакаат.Компир – хармоника: Рецепт:
Потребни состојки:
– излупен компир
– сланина
– зачин по желба
– било какво тврдо сирење
Количината на намирниците зависи од големината и количината на порциите.
Начин на подготовка: 

 
Компирот го миете лупите и засекувате, но не до крај.
Сланината исецкајте ја на помали парчиња и ставете ја измеѓу засечените делови од компирот. Ако сланината е солена, нема потреба од дополнително солење на компирот.

Одозгора ставете зачин по избор (оригано, магдонос, босилек…)
Сето тоа наредете го во тава со масло, прекријте со подебели парчиња тврдо сирење и ставете го во загреана рерна.

Печете околу 40 мин на 180 степени. 
Компир – хармоника: Рецепт:
Потребни состојки:
– излупен компир
– сланина
– зачин по желба

Пронајдете не на следниве мрежи: