КРЦКАВИ ЌОФТИЊА ОД КОМПИР: Вкусен оброк за цело семејство!

За кратко време и со минимален труд, за своето семејство направете едноставен, но вкусен оброк.За тоа дека се вкусни воопшто не треба ни да се дискутира, тоа се подразбира. Компирот не може да биде невкусен! За подготовка на ова јадење потребен е компир, брашно и јајца. И тоа е доволно за да добиете крцкави, вкусни, румени ќофтиња.
Состојки:
3 големи компири
3 јајца
1 средна главицакромид
3-4 супени лажици брашно
сол и бибер по вкус
Подготовка:

 
Подготовка:
Компирот излупете го и изрендајте го на ситно. Додадете ги јајцата, ситно исецканиот кромид, сол, бибер и промешајте.

Додадете го брашното и повторно добро промешајте за да не останат грутки.
Со лажичка вадете од смеата и рендајте во тавче со масло. Пржете ги ќофтињата од двете страни.

Ќофтињата се пржат за многу кратко време, така што не се тргајте од шпоретот.
Можете да ги сервирате топли со павлака. 
За тоа дека се вкусни воопшто не треба ни да се дискутира, тоа се подразбира. Компирот не може да биде невкусен! За подготовка на ова јадење потреб

Пронајдете не на следниве мрежи: