Кугли од бадеми!

Изненадете ги вашите најмили со сладок десерт. Подгответе им кугли од бадеми!Сакате да внесете ново слатко задоволство на вашата трпеза? Подгответе го овој едноставен рецепт!
Потребно ви е:
250 г шеќер
250 г бадеми
2 реда чоколадо
4 лажици црно кафе
Подготовка:
Згответе густ сируп од 250 г шеќер и половина виска чаша вода. Кога сирупот ќе зоврие, тргнете го од оган, додадете 250 г обарени, ислупени и исецкани бадеми. Од оваа смеса, додека е уште млака, направете мали кугли. Рацете повремено топете ги со вода, за смесата да не ви се лепи. Куглите прелијте ги со глазура, која се прави од два реда чоколадо, зготвено со две лажици шеќер и четири лажици кафе. Во оваа смеса, извалкајте ги куглите со помош на чепкалка.
Уживајте!Сакате да внесете ново слатко задоволство на вашата трпеза? Подгответе го овој едноставен рецепт!
Потребно ви е:
2

Пронајдете не на следниве мрежи: