ЛАДЕН ЛЕТЕН ДЕСЕРТ: Сладолед од зелен чај

Во текот на летните денови најдобар пријател ни е сладоледот! Но, сладоледот од зелен чај, дупло го зголемува ужувањето!Состојки:
¾ шолји млеко
2 жолчки
5 лажици шеќер
¾ шолји слатка павлака
1 лажица зелен чај во прав
3 лажици топла вода
Подготовка:
Во сад измешајте го правот од зелен чај со 2 лажици шеќер, а во друг измешајте ги жолчките со остатокот од шеќерот. Загрејте го млекото (но не да зоврие).
Тргнете од оган и неколку лажици млеко измешајте со смесата од чајот и шеќерот. Кога смесата ќе се соедини, додадете го остатокот од млекото. Потоа смесата помешајте ја со јајца и шеќер. Варете ја на тивок оган додека не згусне (не смее да зоврие).
Оставете да се олади и потоа измешајте слатка павлака. Садоледот ставете го во сад и во ладилник. Извадете го по половина час, добро измешајте и повторно вратете во ладилник. Повторете ја постапката неколку пати.Состојки:
¾ шолји млеко
2 жолчки
5 лажици шеќер
¾ шолји слатка павлака
1 лаж

Пронајдете не на следниве мрежи: