Леброн: Дражен е најдобриот странец кој играл во НБА

Еден од најдобрите кошаркари на денешницата, Леброн Џејмс, за време на „Ол Стар“ викендот во Хјустон, во едно интервју, изјавил дека Дражен петровиќ е најдобриот странец кој играл во НБА лигата.Петровиќ, чии живот згасна во сообраќајна несреќа во 1993 година, четири сезони играше во НБА лигата, во екипите на Портланд и Трејл Блејзерс и Њу Џерси Нетс.„Дирк…Дражен Петровиќ е најдобриот. Беше одличен шутер и голем атлета. не се плашеше од ништо. Не се плашеше од решавачките моменти, беше фантастичен“, рекол Леброн Џејмс.Петровиќ во НБА кариерата во просек по натпревар бележел 15,3 поени, 2,4 асистенции и 2,3 скока, Њу Џерси Нетс во негова чест го повлекоа од употреба дресот со бројот 3.
МакфаксЕден од најдобрите кошаркари на денешницата, Леброн Џејмс, за време на „Ол Стар“ викендот во Хјустон, во е

Пронајдете не на следниве мрежи: