Лепчиња со сирење

Ви препорачуваме да ги пробате овие прекрасни лепчиња, кои освен што се превкусни, исто така се и многу лесни за правење.Потребни состојки:
-900гр. брашно
-2 филџани масло
-1 лажичка сол
-1 квасец
-1/2 литар млеко
-малку сирење
-1 јајце
Начин на подготовка: Замесете го квасецот со малку брашно и топло млеко за да стаса. Замесете го тестото со квасецот, зејтинот, солта и млекото, изработете го и оставете го да кисне. Откако ќе биде готово тестото, поделете го на топчиња и во секое од нив во средината ставете од сирењето помешано со јајца, потоа направете од тестото топчиња, наредете ги во плех, премачкајте ги со јајце, поросете ги со сусам и тоако ќе киснат десетина минути испечете ги.
Добар апетит!Потребни состојки:
-900гр. брашно
-2 филџани масло
-1 лажичка сол
-1 квасец
-1/2 литар млеко
-малку

Пронајдете не на следниве мрежи: