ЛЕСЕН РУЧЕК: Едно од највкусните јадења со тестенини кои сте ги пробале досега

Едно од највкусните јадења со тестенини кои сте ги пробале досегаСостојки:
500гр макарони
150-200 гр салама
100 гр корнишони
150 – 200 гр бело сирење
360 мл (2 чаши) кисела павлака
маслинки по желба
оригано, бибер, сол
малку кашкавал
За одозгора:
кечап
мајонез
200-300 гр кашкавал
Начинот на подготовка погледнете го  на следната страна

 
Сварете ги макароните според упатството во солена вода, па оставете ги да се исцедат.
Исечкајте ја саламата, корнишоните, белото сирење и малку кашкавал. Ако ставате маслинки исцедете ги и нив.
Помешајте ја киселата павлака со исецканите состојки и додадете зачини.
Во исцедените макарони додадете го сето тоа, па во намастена подлабока тава префрлете ги и израмнете.
Одозгора малку ставете кечап, прошарајте и со мајонез исто така.
Одозгора изрендајте кашкавал и ставете во рерна додека кашкавалот не се стопи, не добие убава жолта кора.
Служете ги додека се топли.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
500гр макарони
150-200 гр салама
100 гр корнишони
150 – 200 гр бело сирење

Пронајдете не на следниве мрежи: