ЛЕСНО И МНОГУ ВКУСНО: Брз колач со плазма!

Loading...

Ако ви се пријаде нешто слатко и кремасто, а немате многу време за подготовка, тогаш овој колач е вистински избор за вас.Состојки:
36 парчиња плазма кекс
600мл млеко + 100 за натопување на кекси
1 пудинг од чоколадо или ванила
5 лажици шеќер
3 лажици густин
2 лажици како
125г маргарин
Подготовка:
Помешајте го пудингот, какаото, шеќерот и густинот со 100мл млеко, а остатокот ставете да проврие.
Кога ќе проврие, ставете ја изматената смеса и мешајте додека не се згусне.
Кога ќе се згусне, тргнете од оган, па додадете маргарин и мешајте додека не се соедини.
Во тесен сад за леб, стевете кеса, па наредете 12 парчиња плазма кекси, потопени во млеко, па преку нив прелијте 1/3 фил.
Постапката повторете ја уште два пати.
Покријте ги врвовите со кеса и ставете во фрижидер да се стегне.Состојки:
36 парчиња плазма кекс
600мл млеко + 100 за натопување на кекси
1 пудинг од чоколадо или ванила

loading...