Летна пита: Брзо и вкусно!

Со сигурност ќе ви се допадне оваа брза и лесна летна питаСостојки:
Шпецли (300 гр брашно, 3 јајца, малку сол, околу 200мл вода)
Сол, бибер
150 гр рендан кашкавал
Зачини по вкус
150мл млеко
100 мл неутрална павлака
4 јајца
250 гр шери домати
Подготовка:
Направете смеса за шпацли (домашна тестенина) па со помош на покрупно ренде направете форми од тестото и веднаш додадете ги во зовриенa вода, гответе додека не испливаат на површина.

Измешајте го млекото, павлаката,  јајцата и 100 гр кашкавал, зачинете. Калапот  за печење премачкајте го со масло за јадење и додадете ги  шпацлите и прелијте ги со смесата од млеко и павлака.

Печете на 200 степени околу 10 минути, прекријте со крукчиња домати и посипете го останатиот кашкавал и печете уште 10- 15 минути.Состојки:
Шпецли (300 гр брашно, 3 јајца, малку сол, околу 200мл вода)
Сол, бибер
150 гр рендан кашкавал

Пронајдете не на следниве мрежи: