ЛИСНАТО ТЕСТО: Се спрема многу брзо, а резултатот е совршен – Се топи во уста!

Се спрема многу брзо, а резултатот е совршен…

ЛИСНАТО ТЕСТО: Се спрема многу брзо, а резултатот е совршен – Се топи во уста!

3 чаши брашно (чаша од 250мл)
1 јајце
1 лажица масло
1 лажица оцет
1 лажичка шеќер
1 лажичка сол
1 чаша вода
200 гр маргарин (за премачкување)

1. Ставете во сад брашно, сол, шеќер, масло, оцет и јајце и полека додавајќи вода замесете. Некогаш можеби ќе ви требаат уште една-две лажици плус вода, доколку јајцето е помало од вообичаеното…Значи, тестото треба да е многу меко.
Оставете го да се одмори дваесетина минути, па поделете го на 4 дела.

2. Секој дел рассукајте го што можете потенко и премачкајте го со омекнат маргарин (1/4 од 200 гр)

3. После тоа завиткајте ја кората околу „сукалото“ како ролат.

4. Со остар нож пресечете го ролатот и отворете го тестото.

5. Ќе добиете правоаголна форма, па преклопете, завиткајте во најлонска фолија и ставете во фрижидер, така направете со сите 4 дела. Нека стојат во фрижидерот неколку часа.

6. Секој дел одвиткајте, расукајте го и обликувајте по желба.
Можете кората да ја пресечете на 6 дела и да филувате со мелено месо, или фил по избор, па да завиткате во мали ролати.
Печете на 200С додека убаво не поруменат. 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.