ЛУДИЛО: Пита во која ќе се заљубите на прв залак!

 
 
 Состојки:Тесто:
600 гр брашно
3 лажички масло
Сол по желба
2 лажици квасец
200 мл млеко
100 мл вода
Фил:
Спанаќ
Младо сирење
Сол
Масло
Премачкување:
1 жолчка
1 лажица масло
Подготовка:
Замесете го тестото. Покријте го и оставете го да нарасне. Премесете го уште еднаш и повторно оставете да нарасне. Премесете и поделете го тестото на два дела па фино обликувајте го. Оставете го тестото и подгответе го филот. Измијте го спанаќот и исечкајте го. Додадете го сирењето, малу сол и маслото па измешајте. Размесете го тестото колку големината на плехот во кој ќе ја печете питата. Развлечете го вториот дел од тестото и покријте го со филот. Доколку филот сте го распоредиле во средината, кога ќе го прекриете тестото со второто тесто, на средината ставете сад. Стиснете ги врвовите да не излегува филот и засечете со нож, па секој отсечен дел свтрете го нагоре. Премачкајте со изматената жолчка и маслото и ставете го да се пече. Откако е испечена погачата премачкајте ја со путер и покријте ја со влажна крпа.
 Состојки:Тесто:
600 гр брашно
3 лажички масло
Сол п

Пронајдете не на следниве мрежи: