Македонските кошаркари го претрпеа и третиот пораз на Евробаскет 2015

Македонските кошаркари го претрпеа и третиот пораз на ФИБА Евробаскет 2015. Репрезентацијата на Грузија го доби натпреварот со убедливи 90:75.Македонија на два пати се доближуваше резултатски, но сепак не успеа да направи пресврт, а Грузија го зачува водството до самиот крај.
Најефикасен кошаркар во победничкиот табор беше Заза Пачулија со дабл-дабл учинок од 23 поени и 13 скокови, а Маркоишвили забележа 18 поени, додека во репрезентацијата на Македонија како најефикасни завршија Ричард Хендрикс со 14 и Бојан Трајковски со 13 поени.
Следниот меч на ЕП, воедно  и последен од првата фаза во Загреб репрезентацијата на Македонија го игра утре, против Словенија, од 15 часот.Македонија на два пати се доближуваше резултатски, но сепак не успеа да направи пресврт, а Грузија го зачува водството до самиот крај.
Наје

Пронајдете не на следниве мрежи: