Македонските кошаркари остварија уште една победа во квалификациите за ЕП!

Македонската кошаркарска репрезентација во натпреварот од 2.коло од групата Д од квалификациите за Европското првенство ја постигна и втората победа. Совладана беше Данска на нејзин терен со 81:75.До крајот на дуелот домаќинот не успеваше да се доближи резултатски и предноста на нашите кошаркари беше постојано меѓу 3 – 6 поени. На крајот Соколов по грешката на противникот поентираше за конечни 81:75.
Поените за нашата репрезентација ги постигнаа: Дарко Соколов, Војдан Стојановски и Марко Симоновски по 12, Александар Костоски, Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски постигнаа по 9, Ричард Хендрикс 8, Андреј Магдевски и Стојан Ѓуровски по 4 и Марјан Јанески 2.
Следниот натпревар Македонија го игра на 17.август во недела во Минск против Белорусија. Вториот натпревар од Д групата меѓу Белгија и Белорусија е во тек.До крајот на дуелот домаќинот не успеваше да се доближи резултатски и предноста на нашите кошаркари беше постојано меѓу 3 – 6 поени. На крајо

Пронајдете не на следниве мрежи: