МАРГАРИТИ – кога ќе пробате, ќе барате уште! Одлични за појадок, ужина или вечера…

Одлични за појадок, ужина или вечера…Состојки:
1 коцка квасец (30 гр)
1 јогурт
100 мл мелко
малку сол
1 лажица шеќер
500-600 гр брашно
малку масло
200 гр сирење
3 јајца
малку сусам
Подготовка:
Квасецот растопете го во малку млако млеко, додајте шеќер, па кога квасецот ќе се растопи додајте го остатокот од млекото, јајце, јогурт, брашно, сол па замесете средно тврдо тесто. Оставете го да нарасне на топло.
Растегнете го тестото на дебелина од прст и вадете мали погачи. Скршете јајца, одвојте ги жолчките од белките. Секоја погача намачкајте ја со белка, па поклопете ја со друга погача и редете ги во плех и оставете ги да нараснат.
Нараснатите маргарити притиснете ги во средина и направете вдлабнатинки. Издробете сирење, додајте јајце, измешајте, па со тоа полнете ги маргаритите.
Намачкајте ги со жолчка и посипете ги со сусам. Маргаритите печете ги на 180 степени околу 25 минути. Послужете ги топли.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 коцка квасец (30 гр)
1 јогурт
100 мл мелко
малку сол
1 лажица шеќер
50

Пронајдете не на следниве мрежи: