МАСАКР ВО УЧИЛИШТЕ: Во Тексас Салвадор Ромас (18) „уби 14 деца и учител во основното училиште Роб во Увалде пред полицајците да го убијат“

Тинејџер стрелец уби 14 ученици и наставник и повреди најмалку десетина други, откако отвори оган во основно училиште во вторникот наутро.

Обвинетиот, 18-годишниот Салвадор Ромас, жител на Увалде, Тексас, го оставил своето возило и влегол во основното училиште Роб околу 11.30 часот во вторникот, изјави гувернерот Грег Абот.

Гувернерот Абот рече дека Ромас влегол во училиштето и „ужасно и неразбирливо застрелал 14 ученици и убил наставник“.

Гувернерот рече дека пукачот бил вооружен со пиштол и веројатно со пушка.

Началникот на полицијата во училишната област Увалде, Пит Аредондо, рече дека сите починати и повредени ученици се од трето, четврто и 5 одделение, на возраст меѓу осум и 11 години.

„Осомничениот делувал сам за време на ова грозоморно злосторство“, рече тој.

Абот, повикувајќи се на прелиминарни извештаи, рече дека Ромас бил убиен од полицајци кои реагирале. Неговиот мотив останува непознат.

Осомничениот, исто така, наводно смртно ја застрелал својата баба пред да влезе во училиштето, рече Абот.

Двајца полицајци се здобиле со повреди кои не се опасни по живот, рече гувернерот.

Меморијалната болница Увалде потврди дека примиле дополнително и 13 деца на лекување.

Универзитетското здравство, во Сан Антонио, соопшти дека примиле уште двајца пациенти од пукањето, дете и возрасен.

Болницата со седиште во Сан Антонио соопшти дека возрасната е 66-годишна жена, а детето е 10-годишно девојче, и двајцата се во критична состојба.

Според ABC, уште две возрасни жртви биле згрижени во армискиот медицински центар Брук во Сан Антонио.

„Во моментов немаме услов за ослободување“, се вели во соопштението од болницата за излезот.

Пукањето е најлошиот масакр во основно училиште од 2012 година.

Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, рече дека претседателот Џо Бајден бил информиран за пукањето и дека ќе продолжи да добива ажурирања за инцидентот.

„Претседателот Бајден беше информиран за ужасните вести за пукањето во основно училиште во Тексас и ќе продолжи да биде редовно информиран кога ќе станат достапни информации“, рече таа во изјавата.

„Неговите молитви се со семејствата погодени од овој ужасен настан и тој ќе зборува оваа вечер кога ќе пристигне назад во Белата куќа“.

Полицијата најпрво соопшти дека силно присуство на органите на редот реагирало на местото на настанот, но не успеа да даде детали.

Градоначалникот на Увалде, Дон Меклафлин, првично изјави за Фокс њуз дека пукањето се случило надвор од кампусот, но стрелецот влетал во училиштето и се забарикадирал внатре.

„Има активен пукач во основното Роб. Спроведување на законот е на лице место“. Роб Елементари твитна кратко по пладне по локално време.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.