Мммм…ВКУСНО: Печени плескавици од тиквици!

Печени плескавици од тиквици!Состојки:
4 јајца
1 кг тиквички
200-300 гр рендано сирење
2 дл кисела павлака
1,5 шолја масло
200 гр гриз
малку брашно
лажичка магдонос
кесичка прашок за пециво
Начин на подготовка:
1. Излупете ги тиквичките, изрендајте ги, посолете и ставете ги во сите за да се исцедат од водата.
2. Во чинија изматете ги јајцата, додадете ја павлаката, сирењето, маслото, гризот, пршакот за пециво, потоа додадете ги изренданите тиквички, малку посолете, додадете брашно и магдонос.
3. Обликувајте плескавици од смесата и ставете ги во плех на хартија за печење. Печете околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени. 
Повеќе кулинарски рецепти за храна и освежителни пијалаци можете да најдете на нашиот сајт во категоријата КУЛИНАРСТВО.Состојки:
4 јајца
1 кг тиквички
200-300 гр рендано сирење
2 дл кисела павлака
1,5 шолја ма

Пронајдете не на следниве мрежи: