Мусака од тиквици, домат и сирење! Пробајте нешто поинакво а вкусно!

Брза мусака на вашата маса. Се само се сече и се прелева, се запекува и за миг имате вкусен оброк на вашата трпеза.Состојки:
1 тиквица
4 домати
400 гр моцарела сирење, може да се користи и младо сирење
 3 јајца
3 лажици павлака
Сол
Бибер
Босилек
Подготовка:
Тиквицата без да ја чистите исечете ја на кругчиња истото направете го и со доматот. Моцарелата исто така исечете ја на кришки.
Наредете ги во огноотпоред сад исправено, круговите да натежнуваат еден на друг. Помеѓу забодете кришки сирење и листови босилок.
Ставете да се пече на 220 С 20 минути оа извадете и изматете ги јајцата со павлаката солта и биберот па залејте ја мусаката и вратете да се допече додека не порумени. Печената мусака извадете ја покријте ја со крпа десетина минути па послужете.Состојки:
1 тиквица
4 домати
400 гр моцарела сирење, може да се користи и младо сирење
 3 јај

Пронајдете не на следниве мрежи: