Најчудните причини за смрт на познати личности

Loading...

Многу луѓе се плашат од смртта, но никој не е имун од неа. Но секој човек помалку или повеќе се плашат од соочување со смртта. Прочитајте кои се 10-те најчудни смртни случаи во историјата.
1.Смрт од гушкање на одразот од месечината
Една ноќ кинескиот уметник Ли По паднал од својот брод и се удавил обидувајќи се да го гушне одразот на месечината во водата. Имено, тој бил познат по тоа што сакал да го види дното на чашата, најголем број поеми напишал додека бил пијан.

2.Смрт поради брада
Хенс  Стингер бил познат по својата брада, тој имал брада долга дури еден ипол метри. Но тој и умрел од својата брада. Еден ден имало пожар во градот па тој додека се обидувал да ги спаси жртвите заборавил да ја врзе својата брада , згазнал на неа и паднал по скали па го скршил вратот и починал.

3. Смрт од десерт
Шведскиот крал Адолф Гредрик умрел во 1771 година на 61-годишна возраст од дигестивен проблем откако изел премногу храна и плус 14 од неговите омилени десерти. Во историјата децата го изучуваат како „Кралот кој се јадел себе си до смрт.“
 
 
4. Смрт од повреда на стапалото
Познатиот производител на алкохол Џек Дениел  ја заборавил својата шифра од сефот, во лутина го удрил сефот и го повредил стапалото. Потоа се развила инфекција од која што умрел.

5. Смрт од отров, огнено оружје, тепање со палка и давење во вода.
Григори Распутин (1869 – 1916) бил првот човек кој е труен со доволно цијанид за да се отрујат 10 луѓе, но сепак тој преживеал, подоцна бил ранет од револвер во грб, но пак преживеал, после некое време бил ранет уште три пати, но тој пак бил жив. На крај го натепале со палка и го фрлиле во замрзнатата река Нева.

6. Смрт од свилена марама
Исидора Данкен била убиена од својата омилена свилена марама што ја носела. Имено,Исидора била влечена од автомобил неколку метри бидеќи  марамата и се закачила за автомобил кои бил во движење. 

7. Смрт од чаша на столче
Американскиот драматург Тенеси Вилијамс умрел во 1983 година откако се задавил од чашка на столче во својата хотелска соба.

8. Смрт од удар со стомак
Борачот Мел умрел од удар во стомакот од страна на Ширли. Имено тој рипнал врз неговиот стомак а Мел умрел веднаш од срцев удар.

9. Смрт од кактус
Во 1982 година 27-годишниот Дејвид Крандмен и својот цимер одлучиле да уловат некој кактус со тоа што пукле во кактуси со ловџиска пушка. Откако Дејвид пукал во него едно поголемо делче го погодило и тој искрварел до смрт.

10. Смрт од лушпа од портокал
Бади Лејч често бил близу до смртта, во 1911 година тој бил вториот човек во светот кој ги поминал водопадите на Нијагара со во цилиндречен сад. Иронична е неговата смрт, падал на кора од портокал и ја скршил ногата која подоцна му ја ампутирале, потоа умрел од компликации што се јавиле подоцна.
Многу луѓе се плашат од смртта, но никој не е имун од неа. Но секој човек помалку или повеќе се плашат од соочување со

loading...