Наједноставна верзија за Хавана торта!

Најдобро од се е што оваа торта се прави за само 30 минути.Состојки:тесто:3 јајца3 лажици шеќер3 лажици брашномалку прашок за печивоКрем:половина литар млекополовина литар слатка павлака150гр шеќер1 кесичка желатин во прав150гр лешници150гр наполитанки со лешнициПодготовказагрејте ја рерната на 160 степени. Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го брашното и прашокот за печиво. Сместа ставете ја во калап и печете околу 15 минути.Во меѓувреме изматете ја слатката павлака во цврст шлаг.Загрејте го млекото со шеќерот (додека шеќерот не се стопи), оладете го и додајте го во слатката павлака, смелениот кекс и лешниците, кога сето тоа добро ќе го измешате, желатинот растопете го според упатствата на пакувањето и додадете го во кремот. На крај, добро промешајте со миксерот.На испечениот и изладен пандишпан намачкајте го целиот крем. Украсете по желба. Пријатно.Состојки:тесто:3 јајца3 лажици шеќер3 лажици брашномалку прашок за печиво

Пронајдете не на следниве мрежи: