Најмалку 75 жртви во напад на џамија во Египет

Најмалку 75 лица загинаа во експлозија на бомба во близина на џамија на египетскиот проблематичен северен полуостров Синај.Онлајн изданието на египетскиот приватен весник Ал-Масри Ал-Јум, на кого се повикува ДПА, јави дека експлозијата се случила за време на пладневните молитви, а непознати напаѓачи потоа отвориле оган врз верниците што ја напуштале џамијата.
Претседателот на Египет Абдал Фатах Ал Сиси свика итен состанок на безбедносните служби.Онлајн изданието на египетскиот приватен весник Ал-Масри Ал-Јум, на кого се повикува ДПА, јави дека експлозијата се случила за време на пладневните

Пронајдете не на следниве мрежи: