Направете 9 литри сок од 4 портокали!

Не само што ќе добиете голема количина сок од само 4 портокали, туку ќе имате и здрав сок, за чија подготовка ви се потребни само неколку состојки.Потребни состојки:
4 портокали
килограм шеќер
30гр лимонтус
9 литри вода
Начин на подготовка:
Измијте ги портокалите, прелијте ги со врела вода за да ја отстраните горчината, избришете ги и ставете ги во ладилник на час -два. Извадете ги од ладилник, исечете ги и смелете ги во машина за мелење месо. Смесата прелијте ја со 3 литри вода, филтрирана или провриена и оладена. Оставете да отстои десетина минути.
Процедете низ цедалка, па додадете 6 литри вода, шеќер и лимонтус. Добро промешајте, додека ќешерот не се растопи. Пресипете во шишиња или тегли.
Вашиот вкусен сок е подготвен за употреба!
Бидејќи лимонтусот е природен конзерванс, сокот можете да го чувате десетина дена. Количината и блажината на сокот можете да ја прилагодите на своите потреби, така што ќе ја намалите количината на состојките.Потребни состојки:
4 портокали
килограм шеќер
30гр лимонтус
9 литри вода
Начин на

Пронајдете не на следниве мрежи: