Направете домашни ГУМЕНИ БОМБОНИ

Израдувајте ги вашите најмили! Подгответе гумени бомбони дома!Потребно е:
1 шолја 100% сок од овошје (по желба, може и мешано)
2 лажици обичен желатин
3 лажици мед
Подготовка:
Во мало тенџерче ставете го сокот од овошје и додадете го желатинот и оставете тој да се апсорбира во течноста. На почетокот површината ќе изгледа малку згужвана.
Заревајте ја полека течноста, на средно силен оган. Варете се додека течноста престане да биде зрнеста и стане хомогена.
Потоа тргнете го лонецот од изворот на топлина и во течноста додадете го медот. Зависно во тоа колку е благ сокот за кој сте се одлучиле, па количината на медот можете да ја намалувате или зголемувате.
Купете колку што е возможно помали калапи во разни облици и внимателно истурете ја течноста во нив. Овде може да ви користи и сад за мраз, како и шприц, со кој најлесно ќе ги исполните калапите.
Потоа ставете ги калапите во фрижидер за замрзнување да останат еден час, а потоа ќе можете да уживате во вкусните домашни гумени бонбони.Потребно е:
1 шолја 100% сок од овошје (по желба, може и мешано)
2 лажици обичен желатин
3 лажици мед

Пронајдете не на следниве мрежи: