Направете мали преслатки куглици готови за само 15 минути!

Превкусни се.Кога ќе изедете едно, ќе посакате уште едно и уште едно…Состојки
Тесто
-250 гр брашно
250 гр ореви
-250 гр шеќер
-250 гр маргарин
Прелив
-чоколадо
-џем
Подготовка
1. Сите состојки измешајте ги заедно и оставете ги половина час во фрижидерот за тестото да се стегне. Обликувајте мали куглици и ставете ги на хартија за печење.
На секоја куглица направете мала дупка. Потоа ставете ги да се печат 15 минути на 150 степени.
2.Што помали ги правите куглиците толку ќе бидат поубави колачињата.
3. Кога колачињата ќе се оладат, наполнете ги со растопеното чоколадо, пудинг или џем.
Послужување
Наместо ореви во тестото можете да ставите и бадеми или лешници или комбинирајте од се по малце.  Состојки
Тесто
-250 гр брашно
250 гр ореви
-250 гр шеќер
-250 гр маргарин
Прелив

Пронајдете не на следниве мрежи: