Направете сами: Домашни крем бананчиња

Домашни крем бананчиња!Состојки:
 
700гр – шеќер
3дл-вода
3 кесички желатин
2- екстракти со арома на банана
200гр – чоколадо за готвење
Подготовка:
 
1. Шеќерот измешајте го со 2дл.вода и варете околу 5 минути, додека не се растопи.
2. Желатинот прелијте го со 1дл.вода и загрејте се додека не се растопи.

 
3. Стопениот шеќер отстранете го од огнот и со матење со миксер постепено додадете го желатинот. Внимавајте желатинот добро да е изматен, односно матете минумум 15 минути.
4. Додадете го екстрактот од банана.
5. Целата смеса ставете ја во подмачкан плех и оставете ја добро да се стврдне.
6. Кога ќе се стегне добро смесата можете целата да ја прелиете со растопено чоколадо, а можете и да ја исечете на штанглици и да ја глазирате секоја посебно со течното чоколадо.
Добар апетит!
 
HitKujna.mkСостојки:
 
700гр – шеќер
3дл-вода
3 кесички желатин
2- екстракти со арома на б

Пронајдете не на следниве мрежи: