НАПРАВЕТЕ САМИ: ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК

Здружете ги петте добро познати намирници и ќе добиете природен антибиотик кој ќе ги штити вашиот имунитет.Состојки:
    1 чешне лук
    2 лажици мед
    2 лажици свежи изрендан ѓумбир
    1/2 лажичка мелена чили пиперка
    1/2 лажица цимет
    1 дл сок од лимон
Подготовка:
Исцедете го лимонот и во него измешајте го гмечениот лук, ѓумбирот, чили пиперката и циметот. Сите состојки добро измешајте ги и на крај додадете го медот кој ќе ја згусне смесата. Смесата ставете ја во стаклен сад со поклопец и добро затворете ја. Оставете ја да одстои на собна температура околу 3 часа. После ова сирупот чувајте го во фрижидер.
Совет:Земајте по една лажичка дневно, најдобро е наутро. Доколку сте настинати или пак имате вирус, земајте по една лажичка од сирупот три пати во денот, пред секој оброк.Состојки:
    1 чешне лук
    2 лажици мед
    2 лажици свежи изрендан ѓумби

Пронајдете не на следниве мрежи: