Направете си ПРЕВКУСЕН карамел колач!

Направете си ПРЕВКУСЕН карамел колач!Состојки:
-300 гр. бисквити
-250 гр. карамел бонбони
– 1дл. млеко
-5 јајца
-200 гр. шеќер во прав
-150 гр. кикирики
-150 гр. млеко во прав
-250 гр. путер
За глазура:
-200 гр. чоколадо за готвење
-0,5 дл. масло
-0,5 дл. млеко
Подготовка:
1.Дното од правоаголната тепсија прекријте го со  бисквити.
2.Карамел бонбоните стопете ги во млеко и прелијте ги преку бисквитите за да ги омекнете.
3.Во соодветен сад соединете ги јајцата и шеќерот во прав, па гответе на пареа додека шеќерот не се стопи.
4.Во оваа смеса додајте го млекото во прав, промешајте и оставете смесата да се олади. Додајте го путерот и матете со миксер.
5.Кикириките исечете ги, додајте ги во смесата и полека измешајте.
6.Вака подготвениот фил нанесете го врз бисквитите и рамномерно распоредете го.
7.Во посебен сад соединете ги чоколадото, млекото и маслото, стопете ги на пареа и прелијте ги преку колачот.Состојки:
-300 гр. бисквити
-250 гр. карамел бонбони
– 1дл. млеко
-5 јајца
-200 гр. шеќер во прав

Пронајдете не на следниве мрежи: