Направете си ПРЕВКУСНИ ќофтиња од компири!

Направете си ПРЕВКУСНИ ќофтиња од компири!Состојки
60-70 грама компири
1 кромид
20 грама сланина (nemasnije)
1 лажица путер
2 лажици сецкан магдонос
6 лажици за готвење
1 жолчка од јајце
морско оревче
маслиново масло за пржење
бибер и сол
Подготовка
1.Излупете го компирот, исецкајте го на коцки и така гответе го 20 до 30 минути во многу солена вода
2.Потоа исцедете го и малку изладете го
3.Во меѓувреме исецкајте малку сланина и испржете ја со маслиново масло во тавата а потоа оставете малку да се излади.
4.Компирот изгмечете го и направете го како пире, додадете лажица масло, жолчка, сланината и две лажици магдонос.
5. Смесата добро зачинете ја со зачин каков што сакате.
7.Кога ќе ги направите ќофтињара испржете ги на загрено масло додека не стогнат до златножолта боја
8.Ќофтињата ставете ги во чинија и послужете ги
Пријатно јадење!Состојки
60-70 грама компири
1 кромид
20 грама сланина (nemasnije)
1 лажица путер
2 лажици

Пронајдете не на следниве мрежи: