Направете си ПРЕВКУСНИ ќофтиња со зеленчук!

Направете си ПРЕВКУСНИ ќофтиња со зеленчук!Состојки:
-600 гр. мелено месо
-2 лажици соја сос
-1 лажица вињак
-1 лажичка шеќер
-1 јајце
-1 лажица пченкарно брашно
-200 гр. свежи печурки
-100 гр. фиде
-250 гр. кинеска зелка
-2 лажици сецкан корен од ѓумбир
-1 праз
-2 дл. јунешка супа
-0.5 дл. масло
-мешан зачин, бибер
Подготовка:
1.Соединете го месото, сојата, вињакот, шеќерот, јајцето и пченкарното брашно. Додајте ги зачините и рачно измешајте ја смесата.
2.Од подготвената маса обликувајте 15 топчиња.
3.Печурките, кинеската зелка и празот исечете ги на стапчиња.
4.Во поголема тава со загреано масло испжете ги топчињата.
5.На маснотијата која го пржевте месото, испржете ги печурките и празот, а потоа додајте го ѓумбирот и кинеската зелка, па кратко пропржете. На зеленчукот постепено додавајте му јунешка супа.
6.Пред крај на готвењето вратете ги топчињата во тавата, додајте го фидето и зачинете по вкус. Се заедно оставете да се готви 5 минути додека фидето не омекне.Состојки:
-600 гр. мелено месо
-2 лажици соја сос
-1 лажица вињак
-1 лажичка шеќер
-1 јајце
-1 лажи

Пронајдете не на следниве мрежи: