Направете вкусен зебра колач

Овој колач е неверојатно вкусен и воедно декоративен. Доколку имате желба да го подготвите бидете сигурни дека ќе ги воодушевите вашите гости. Колачот зебра е доста едноставен. Брзо се подготвува и речиси сите состојки сигурно ги имате во кујната.Потребни состојки: 
4 јајца
100 грама стопен маргарин
100 – 150 грама шеќер
2 лажици какао
100 милилитри јогурт
150 грама брашно
1/2 прашок за пециво
Подготовка:
Изматете ги јајцата заедно со шеќерот, додадете брашно, јогурт, стопениот маргарин и прашокот за пециво и добро измешајте. Тестото поделете го на два дела, во едниот дел додадете 1 -2 лажички какао во прав па добро измешајте.
Во средината ставете од светлото тесто, па преку него темно тесто па светло и така се додека не ви се потроши тестото. Колачот се пече на 200 степени половина час. Кога ќе се олади, исечете го на коцки и сервирајте.
 
Потребни состојки: 
4 јајца
100 грама стопен маргарин
100 – 150 грама шеќер
2 лажици какао
100 милилит

Пронајдете не на следниве мрежи: