Направете вкусна домашна КАРАМЕЛА

Подгответе си вкусна домашна карамела и уживајте додека ви се топи во устата.Потребни состојки:
– 250 g кафеав шеќер- 330 g бел шеќер- 220 g путер- 200 ml пченкарен сируп, мед или шербет во размер шеќер 2 : 1 вода- 250 g слатка павлака- 130 ml полномасно млеко- 2 лажички екстракт од ванила

Подготовка:
Кафеавиот и белиот шеќер ставете ги во тенџере и додајте го путерот, шербетот, слатката павлака, млекото и ванилата.
Гответе на рингла, мешајќи повремено. За да видите дали е добро сварено ќе проверите со тоа што ќе ставите мала количина од сварената смеса во ладна вода. Ако се формира цврсто топче, значи дека е готово.
Разлејте ја смесата во плех, оставете ја целосно да се излади и со остар нож исечете ја на ситни коцки, како бонбони.
Може да уживате само во нив или да ги додадете во некој вкусен сладолед или во кафе како додаток.Потребни состојки:
– 250 g кафеав шеќер- 330 g бел шеќер- 220 g путер- 200 ml пченкарен сируп, мед или ш

Пронајдете не на следниве мрежи: