Неартикулираното дерење на Џабир Дерала

Во своето патувачко фрик шоу наречено „Караван на слободата“ кое започна на денот кога се случи историскаа катастрофа на Скопје во кое поради поплавите животот го загубија 22 лица, досега можевме да се изнагледаме се и сешто.Од хулигани продолжуваат со фарбањето без грам почит кон загинатите, до неисполнети балерини во ликот на Најчевска кои на денот на национална жалост го навредуваа народот дека бил „стока, глупав и неизбањат“.
Вчеравечер ова фрик шоу продолжи во Куманово, каде што свој настап имаше и челникот на невладината „Цивил“ Џабир (се) Дерала, НВО кое има инкасирано стотици илијади евра од џебовите на Сорос и УСАИД за организирање на таканаречени граѓански проекти, кои всушност поттикнуаат верска и национална омраза, анархија и хулиганизам.
Во својот уметнички занес, Џабри се дереше, врескаше, пискаше и тоа оние кои мислат дека имаат некакво познавање од вистинска или алтернативна уметност го воспеваа како „уметнички перформанс“, а реалноста е дека настапот на Дерала што би рекол народот „благе везе“ нема со уметност.

Сепак, слушнете го и дадете го своето мислење, кој тоа подобро го направи Цацко Конопишки со „Тегет Чорапа“ на Струшките ручеци на поезијата, или Џабир Дерала со „Дерала“ на Кумановските доручеци на платениците?
 

Извор: ИнфомаксОд хулигани продолжуваат со фарбањето без грам почит кон загинатите, до неисполнети балерини во ликот на Најчевска кои на денот на национална жалос

Пронајдете не на следниве мрежи: