НЕМА ДА ОДОЛЕЕТЕ! Сладок леб од банани и јагоди!

Ако сакате леб, сигурно уште повеќе ќе го засакате овој неодолив десерт!Состојки:
2  и ½ шолји брашно
1 шолја шеќер
½ лажица цимет
1 прашок за пециво
1 банана
¼ шолја масло
Белки
1 лажица екстракт од ванила
1 шолја исецкани јагоди
Масло за подмачкување
Подготовка:
Во сад измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и циметот. Додадете половина изгмечена банана, белките од кои ќе направите цврст шлаг и ектрактот од ванила и се добро измешајте. Полека додавајте и ¾ шолји јагоди. Смесата ставете ја во намрсена тепсија, а остатокот од јагодите и кругчињата од преостанатата банана наредете ги одозгора. Печете околу 45 минути во рерна загреана на 180 степени. Кога ќе се изпече, извадете од рерна и покријте со крпа да се олади.Состојки:
2  и ½ шолји брашно
1 шолја шеќер
½ лажица цимет
1 прашок за пециво

Пронајдете не на следниве мрежи: