Нема да знаете за доста! Брускети со моцарела и сланина!

Едноставно неодоливи…СОСТОЈКИ:
1 багет (ако немате багет, можете да го искоритите било кој тип на леб)
150 гр сланина (тенко сечена)
00 гр пиперка
150 гр моцарела
1 лажичка маслиново масло
свежо бело лукче
ПОДГОТОВКА:
На тивок оган пропржете ја сланината додека не стане крцкава. Исцедете ја на кујнска хартија.
Исечете го багетот на парчиња со дебелина од 2см. Секое парче премачкајте го со маслиново масло.
Ставете ги во грил тава на неколку минути. Истото направете го и со ситно исечканата пиперка.
Секое лепче потоа од обете страни добро протријте го со бело лукче.
Ставете ги печените пиперчиња, парченцата сланина и малку моцарела одозгора.
Вака спремените лепчиња одат во рерна на неколку минути додека не се стопи моцарелата.
Послужете ги во убава чинија со декорација од свеж босилок.СОСТОЈКИ:
1 багет (ако немате багет, можете да го искоритите било кој тип на леб)
150 гр сланина (тенко сечена)

Пронајдете не на следниве мрежи: