НЕОДОЛИВО ОСВЕЖУВАЧКИ чизкејк со лимони кој не се пече!

Чизкејк од лимони, за кој немате потреба да ја вклучувате рерната. Идеално освежување за летните денови!Едноставен за правење, а неодоливо освежувачки чизкејк од лимони, ќе ви стане омилен десерт во летните денови!
Состојки:
14 парчиња бисквити
Корка и сок од 3 лимони
300 г крем од лимон
500 г рикота
600 г намаз од сирење
100 г растопен путер
1 лажица густин
75 г кафен шеќер
Подготовка:
За подлога помешајте ги здробените бисквити и путерот. Наредете ги во намастен сад и ставете ги во фрижидер да се изладат.
Во меѓувреме, помешајте скробно брашно со сок од еден лимон. Додадете крем од лимон, корка од еден лимон и 2 лажици шеќер и варете додека не зоврие. Оладете 20 минути.
Помешајте ја рикотата, крем сирот, остатокот од корката лимон, сокот и шеќерот додека смесата не стане мазна. Спојте се со претходно добиената смеса и намачкајте преку подлогата од бисквитите.
Оладете минимум четири часа.Едноставен за правење, а неодоливо освежувачки чизкејк од лимони, ќе ви стане омилен десерт во летните денови!
Состојки:

Пронајдете не на следниве мрежи: