Нов интересен додаток за ордевер: Ролат од чајна и крем сирење!

Идеално мезе во комбинација со крекери.Состојки:
450г крем сирење
250г тенко сечена чајна кобасица
Половина зелена поперка
Подготовка:
Големо парче пластична фолија положете на работната маса, а потоа на неа ставете крем сирење, па прекријте со уште едно парче фолија. Со помош на сукало, растегнете го крем сирењето, што е можно потенко, во еден слој. Тргнете ја горната фолија, па преку сирењето наредете чајна, така што круговите ќе се преклопуваат. Лесно притиснете за чајната да се залепи на сирењето. Одозгора, ставете уште едно парче фолија, па внимателно свртете се, за крем сирењето да дојде одозгора. Тргнете ја фолијата од сирењето, ставете ја пиперката, па со помош на долната фолија, цврсто завиткајте во ролат. Ставете во фрижидер. Кога ролатот ќе се стегне, исечете го и послужете со крекери.Состојки:
450г крем сирење
250г тенко сечена чајна кобасица
Половина зелена поперка
Подгот

Пронајдете не на следниве мрежи: