ОД НЕГО НИШТО НЕ ОСТАНУВА: Колач за вашите незаситни комшии!

Сигурно се прашувате зошто има ваков наслов? Па тоа е затоа што кога ќе го испечете соседите ви доаѓаат и ви го јадат цел (бидејќи е толку многу добар) и ништо од него нема да ви остане. И вие останувате тажни и гладни. Затоа, секогаш треба од него да си правите дупла мерка, само така сите ќе останат среќни и задоволни.Еве како да го подготвите…
-Тесто
3 големи јајца
6 лажички шеќер
8 лажички масло
8 лажички брашно
1 прашак пециво
-Крем
3 јајца
7 лажици шеќер
500г пасиран глаток свеж кашкавал
2дцл кисело млеко
1 вреќичка прашок за пудинг од ванила
1 ќесичка ванилин шеќер
-Прелив
250 гр замрзнато шумско овошје, јагода, малина, боровница
2,3 лажици шеќер
1 лажица вода
Подготовка
Вклучете ја печката на 200 степени, тепсијата намачкајте ја со масло и обложете ја со хартија за печење и околу страните прилепете ја убаво хартијата за да се залепи убаво.
2.Најпрвин ги матиме белките, додаваме шеќер, потоа жолчки, па масло и брашно заедно со прашокот за пециво. Сето тоа го мешаме и го ставаме во тепсијата.
3.Потоа го подготвуваме кремот, ги матиме белките со шеќерот, ги додаваме жолчките, испасираниот свеж кашкавал, ванилиниот шеќер, прашокот за пудинг и киселото млеко. Сето тоа убаво го мешаме да не останат никакви грутки и го изливаме преку смесата за тестото во моделот за тортата.
Распоредете го кремот со жолчката и печете го 30 до 35 минути на 200 степени.
Посебно нагласуваме дека заедно се печат и тестото и кремот.
4. При печењето тестотот ќе се пробие низ кремот и така ќе се добијат како брда и долини и колачот ќе биде интересен. Кога колачот ќе се излади можете да го јадете само така со прав шеќер одозгора.
5.Доколку сакате со прелив тогаш во тенџерето ставете замрзнато овошје, шеќер и лажица вода и гответе додека овошјето не се одмрзне и шеќерпт не се растопи. Потоа прелијте го над колачот.
 Еве како да го подготвите…
-Тесто
3 големи јајца
6 лажички шеќер
8 лажички масло
8 лажич

Пронајдете не на следниве мрежи: