Одличен солен ролат: Едноставен рецепт!

Едноставен рецепт за ролат со сланина и мелено месо.Потребни состојки:
500 гр црвено мелено јунешко месо
100 гр сланина
50 гр кашкавал
1 јајце
лук
салата по избор зачинета со маслиново масло и лимон
Подготовка:
„Замесете“ го месото со јајце, сецкан лук и бибер – како за плескавици. Распоредете го преку убаво наредени парчиња сланина и во средина ставете кашкавал.

Завиткајте во ролна и печете во рерна на 180 степени.

Доколку сакате ова виткање во ролна може да го направите и со помош на алуминиумска фолија, па да ја отстраните кога месото ќе треба да се запече.

Сервирајте со салата.
Добар апетит!Потребни состојки:
500 гр црвено мелено јунешко месо
100 гр сланина
50 гр кашкавал
1 јајце

Пронајдете не на следниве мрежи: