ОДЛИЧНИ ЗА ВЕЧЕРА: Вкусни полнети лепчиња готови за 15 минути!

Може да ги употребите сите состојки кои ги сакате – шунка, пршута, сирење, кашкавал, домати, пиперки и јајца за да направите нешто премногу вкусно од едно парче леб.Потребни состојки за оригиналниот рецепт, кој може да се менува по вкус:
Мали округли земички
Јајца, по едно за секоја земичка
Исечена црвена пиперка
Нарендано сирење
Млад кромид
Сол и бибер
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени пред да започнете со подготовка.
Исечете го врвот на сите земички и средината од лепчето извадете ја. Оставете по малку покрај корката за состојките да не претечат.
Наполнете ја секоја земичка со пиперка и сирење, додадете едно живо јајце и малку кромид одозгора. Зачинете и посолете по желба.
Ставете ги лепчињата во загреана рерна и печете 10-15 минути додека јајцето не се потпече.Потребни состојки за оригиналниот рецепт, кој може да се менува по вкус:
Мали округли земички
Јајца, по едно за се

Пронајдете не на следниве мрежи: