Омлет со ЈАЈЦА и КОМПИРИ

Еве еден рецепт за појадок, а за некој можеби и вечера.Состојки за 1 лице:
2 компира
2 јајца
магдонос, зачини
сол,бибер и масло
– 4 кришки тврдо сирење по избор
Припрема:
Исчистете го и исечете го компирот на малку подебели кришки од обично.
Загрејте го маслото па ставете го компирот да се пржи.
Кога ќе биде готов исцедете го маслото, а компирот оставете го во тавчето. Изматете јајца со сол и бибер, додадете магдонос и зачини по желба па прелијте ги јајцата преку компирите и поклопете.
Оставете се да се запече.
Сервирајте ги јајцата со компир топли, превртете ги наопаку на чинијата а одозгора ставете кришки сирење.
Добар апетит!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети, здрави напитоци, животни искуства и сл. можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК, како и на фан страната на Фејсбук.Состојки за 1 лице:
2 компира
2 јајца
магдонос, зачини
сол,бибер и масло
– 4 кришки тврдо

Пронајдете не на следниве мрежи: