Ориз со сланина и пржени јајца!

Нема долго да стоите покрај шпоретот, а ќе подготвите вкусен ручек или вечера!Потребно ви е:
2 јајца
Сланина
Кромид
Лажица масло
Варен ориз
Сол, бибер по вкус
Лажица шеќер
2 лажици соја сос
За декорација ливчиња магдонос
Подготовка:
Изматете ги јајцата и додадете малку сол. Сланината исецкајте ја на коцки, како и кромидот. Загрејте го маслото во тавче, и на среден оган испржете ги јајцата. Кога ќе бидат готови, тргнете ги на страна.
Во истото тавче, испржете ја сланината да стане крцкава. Додадете ги јајцата. Додадете го и кромидот во тавче и малку динстајте. Во кромидот додадете го варениот ориз и мешајте до 5 минути. Ставете сол, бибер, шеќер и соја сос. Потребно ви е:
2 јајца
Сланина
Кромид
Лажица масло
Варен ориз
Сол, бибер по вкус

Пронајдете не на следниве мрежи: