ОСВЕЖУВА, А НЕ ДЕБЕЛЕЕ! Совршен десерт за летните денови!

Loading...

Го разладува телото и му дава витамини. Не содржи глутен, јајца, млеко. Идеален за летните денови, и лесно се прави.Потребно е:
½ шолја бадеми или индиски ореви
½ шоли урми
¼ лажици морска сол
Индиски орев натопен преку ноќ + сок од 1 лимон
1 ванила
½ шолја кокосово масло
1/3 шолја мед или јаворов сируп
1 шолја јагоди
1 шолја боровинки
Подготовка:
Урмите исчистете ги од семки и со малку сол и ореви измиксајте ги во блендер. Обликувајте смеса и направете долен дел од „тестото“ на дно од садот и ставете во фрижидер да се олади. На пареа омекнете кокосово масло заедно со мед. Оладете ја течноста, а потоа ставете во блендер и спојте со индиски ореви додека не добиете кремаста смеса. Масата поделете ја на половина и другиот дел измешајте го со боровинки. Сега смесата со боровинки ставете ја преку оревите и ставете во ладилник на 20 минути. По 20 минути, намачкајте го и другиот дел од смесата со индиски ореви. Повторно ставете во ладилник на 20 минути.Потребно е:
½ шолја бадеми или индиски ореви
½ шоли урми
¼ лажици морска сол

loading...