Освежувачки плазма десерт во чаша: Готов за 10 минути

Десерт со плазма кексСостојки:
Чоко – плазма смеса:
1 кесичка шлаг
150 мл млеко
200 гр мелена плазма
50 гр шеќер во прав
50 гр чоколадо
Пудинг смеса:
500 мл млеко
4 лажици шеќер
1 кесичка пудинг од ванила
Шлаг смеса:
2 кесички крем шлаг од ванила
300 мл млеко
За посипување:
150 гр мелена плазма
Декорација:
1 кесичка шлаг
по желба мини чоко плазми
Начинот на подготовка погледнете го на следната страна:

 
Чоко – плазма смеса:
Изматете го шлагот со млекото. Во плазмата додадете шеќер во прав, измешајте па додадете го изматениот шлаг и се добро соединете со миксер. Чоколадото стопете го и додадете во изматената смеса, па соединете.
Пудинг смеса:
Одвојте малку млеко и во него разматете го прашокот за пудинг, остатокот од млекото ставете го со шеќерот да проврие. Во провриеното млеко додадете ја разматената смеса и гответе со мешање се додека не се згусне.
Шлаг смеса:
Кремот шлаг изматете го со млекото.
Редење:
На дното на чашата за десерт ставете по една лажица од чоко плазма смесата, потоа 2 лажици пудинг, на пудингот ставете 1 лажица од чоко плазма смесата па 1-2 лажички шлаг и посипете со 1 лажичка плазма.
Декорација:
Шлагот изматете го млекото и одозгора нанесете со помош на шприц. Декорирајте по желба со мини чоко плазми и рендано чоколадо. 
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Чоко – плазма смеса:
1 кесичка шлаг
150 мл млеко
200 гр мелена пл

Пронајдете не на следниве мрежи: